חדשות

סיבוכים מיקרווסקולרים שכיחים בחולים עם סוכרת על-רקע ציסטיק פיברוזיס (Diabetes Care)

04/06/2007

ממחקר חדש, שפורסם בגליון מאי של Diabetes Care, עולה כי חולים רבים עם ציסטיק פיברוזיס (CF), סובלים מהפרעה פיברוטית של הלבלב, המובילה למצב בעל מאפיינים דומים לסוכרת סוג 1 וסוג 2. הפרעה זו עלולה להוביל למגוון הפרעות, כולל רטינופתיה.

 

החוקרים מסבירים כי בחולים עם ציסטיק פיברוזיס וסוכרת, קיים סיכון לסיבוכים מיקרווסקולרים בעיניים, בכליות, בעצבים ובמחלות מערכת העיכול, בדיוק כמו חולים אחרים עם סוכרת, ולכן, יש לערוך בדיקות סקר אחר סיבוכים.

 

החוקרים העריכו את היארעות סוכרת על-רקע CF, ואת שכיחות הסיבוכים המיקרווסקולרים. הם בחנו מאגר נתונים שכלל 775 חולי CF, במהלך התקופה שבין 1990 ועד 2005.

 

מבין 500 החולים שעדיין היו בחיים וזמינים למעקב בסוף 2005, 192 אובחנו עם סוכרת על-רקע CF, ו-99 אובחנו עם היפרגליקמיה בצום.

 

אף אחד מחולי הסוכרת על רקע ציסטיק פיברוזיס, ללא היפרגליקמיה בצום, לא אובחן עם רטינופתיה או מיקרואלבומינוריה. לאחר 10 שנים, או יותר, מבין החולים עם היפרגליקמיה וסוכרת, 14% אובחנו עם מיקרואלבומינוריה ו-16% עם רטינופתיה.

 

נוירופתיה אוטונומית ותסמינים במערכת העיכול זוהו ב-52% מהחולים עם סוכרת על-רקע CF, 22% סבלו מהפרעות סומאטיות.

 

לאור הממצאים, החוקרים מסכמים וכותבים כי יש להתחיל במעקב אחר סיבוכים מיקרווסקולרים של סוכרת, בחולים עם סוכרת על-רקע ציסטיק פיברוזיס, ללא היפרגליקמיה בצום, לאחר 5 שנות סוכרת.

עם זאת, הם מוסיפים כי שכיחות סיבוכים בעיניים ובכליות היתה נמוכה מהצפוי, ייתכן והדבר נובע מכך שעדיין קיימת הפרשה אנדוגנית של אינסולין, או מאחר שרמות הליפידים כה נמוכות.

 

Diabetes Care 2007;30:1056-1061.

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני