חדשות

לחיסון נזלי נגד P. Aeruginosa יש פעילות אימונוגנית (מתוך Respir Res)

23/08/2007

ממחקר חדש, שפורסם במהדורת אוגוסט של Respiratory Research, עולה כי חיסון נזלי נגד Pseudomonas aeruginosa יעיל וכי הערכת נוגדנים ריאתיים בעזרת כיח מושרה (induced sputum) היא שיטה מתאימה להערכת התגובה החיסונית.

 

לדברי החוקרים, ממצאי המחקר הנוכחי מראים כי הגנה מפני זיהומים נשימתיים הנגרמים על ידי P. aeruginosa מתקבלת על ידי חיסון עם חלבון OprF-OprI בצורה נזלית. צורה זו של חיסון יוצרת נוגדנים מסוג secretory IgA, שמונעים היצמדות וחדירת חיידקים לפני השטח של רירית מערכת הנשימה.

 

החוקרים פיתחו את אנטיגן החיסון תוך שימוש בחלבון רקומביננטי המורכב מחלבונים של הקרום החיצוני : OprF ו-OprI של P. aeruginosa.

 

זיהומי ריאה כרוניים הנגרמים על ידי זנים של P. aeruginosa העמידים לטיפול אנטיביוטי נשארים גורם המוות העיקרי במטופלים עם סיסטיק פיברוזיס, מה גם שהם נפוצים במטופלים עם COPD ובקרב חולים מונשמים.

 

במחקר הנוכחי השתתפו 12 מתנדבים בריאים. מטרת המחקר הייתה להשיג מידע על האימונוגניות של החיסון ולקבוע האם כיח מושרה עדיף על פני BAL (bronchoalveolar lavage), שהיא בדיקה יותר פולשנית וייתכן פחות רגישה, בבדיקת האימונוגניות של החיסון.

 

המתנדבים קיבלו חיסון נזלי ראשוני ומנת דחף של ג'ל OprF-OprI ולאחר מכן מנת דחף שנייה, שניתנה נזלית או סיסטמית. נוגדני IgG ו-IgA הספציפיים ל-OprF-OprI נמצאו בבדיקות הכיח המושרה וב-BAL בשיעורים ברי השוואה וגם בסרום. יתרה מכך, נוגדנים ריאתיים זוהו בכל הנבדקים גם שנה לאחר החיסון.

 

לדברי החוקרים, כיח מושרה היא שיטה ישימה להערכה לא פולשנית של נוגדנים ברונכיאליים. בנוסף, חיסון OprF-OprI מצליח להגן מפני כל 17 הסרוטיפים הידועים של P. aeruginosa ולכן הוא חיסון אוניברסלי נגד פתוגן זה.

 

יש לציין, כי עדיין יש לבדוק האם החיסון OprF-OprI יעיל במטופלים עם סיסטיק פיברוזיס ועם מצבים אחרים.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני