חדשות

האם אקופונקטורה יעילה בטיפול בגלאוקומה?

21/10/2007

סקירה חדשה, שבדקה את יעילות האקופונקטורה ובטיחותה בטיפול בגלאוקומה כשלה במציאת מחקרים קליניים אקראיים, ולכן לא ניתן היה להגיע למסקנות וודאיות בנושא.

 

החוקרים מסבירים, כי גלאוקומה הינה נוירופתיה אופטית רב-גורמית, הכוללת אובדן נרכש של תאי גנגליון ברשתית מעבר לאובדן התקין הקשור בגיל, ואטרופיה נלווית של עצב הראייה. על אף שקיימים טיפולים רבים, גלאוקומה הינה מצב כרוני, וחלק מהחולים עשויים לחפש פתרונות ברפואה משלימה או אלטרנטיבית כגון אקופונקטורה להשלמת הטיפול הרגיל שלהם.

 

ההיגיון הביולוגי העומד בבסיס האקופונקטורה הוא שהפרעות הקשורות לזרימת הצ'י (המונח הסיני המסורתי המתורגם ככוח החיים או אנרגיה) יכולות להימנע או להיות מטופלות ע"י גירוי הנקודות הרלוונטיות על שטח פני הגוף.

 

מטרת הסקירה הייתה להעריך את היעילות והבטיחות של אקופונקטורה באנשים עם גלאוקומה.

 

במסגרת המחקר, החוקרים ערכו חיפוש ב-Cochrane Central Register of Controlled Trials (CENTRAL), MEDLINE, EMBASE, LILACS, ZETOC, CINAHL, AMED, TCMLARS, CBM, ואתר ה-Chinese Acupuncture Trials Register and the National Center for Complementary and Alternative Medicine בפברואר 2006. בנוסף, נעשה חיפוש עדכני חוזר במרבית מאגרי הנתונים ביולי 2007, וכן נערך חיפוש ידני במגזיני רפואה סינית ב-Peking Union Medical College Library באפריל 2007.

 

שני כותבים העריכו באופן בלתי תלוי את תוצאות החיפוש אל מול קריטריוני ההכללה והפסילה, כאשר אי התאמות נפתרו ע"י דיון.

 

החוקרים מציינים, כי לא נמצאו מחקרים קליניים אקראיים ולכן לא בוצעה מטה-אנליזה. ההוכחות היו מוגבלות למספר סדרות של מקרים עם גודל מדגם קטן.

 

מסקנת החוקרים הייתה, כי נכון לעכשיו, לא ניתן להגיע למסקנות מהימנות מהנתונים הזמינים, התומכות בשימוש באקופונקטורה לטיפול בגלאוקומה. מאחר ומרבית חולי הגלאוקומה המטופלים כיום ע"י רופאי עיניים אינם משתמשים בטיפול לא-מסורתי, ההחלטות הקליניות מתבססות על כושר השיפוט של הרופא וערכי החולים, לאור המחסור הקיים בנתונים בספרות.

 

 

Cochrane Database Syst Rev. 2007 Oct 17;(4):CD006030

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני