חדשות

latanoprost נראה עדיף על-פני timolol בהשפעה על תוצאת הניתוח לתיקון גלאוקומה (מתוך Br J Ophthalmol)

07/12/2008

מחקר חדש המשווה את ההשפעות ההיסטופתולוגיות של timolol ו- latanoprostמצא, כי latanoprost קשור בהסננה דלקתית פחותה ובירידה בצפיפות סיבי הקולגן בסטרומה.

 

מטרת המחקר הייתה לחקור את ההשפעה של timolol ו- latanoprostעל התארגנות המטריקס החוץ-תאי, הסננה דלקתית וביטוי שלmatrix metalloproteinases  (MMP) ו- tissue inhibitors of matrix metalloproteinases בלחמית האנושית.

 

ביופסיות לחמית הושגו מהפורניקס התחתון במהלך ניתוח קטרקט רוטיני מ-20 חולים עם גלאקומה פתוחת זווית ראשונית, שקיבלו מונותרפיה עם timolol או latanoprost, ומעשרה חולים ללא גלאוקומה. הדגימות נחקרו בעזרת מיקרוסקופ אור, אימונוהיסטוכימיה באמצעות נוגדנים כנגד MMP-1, TIMP-2,3 ו-CD68 ועל-ידי מיקרוסקופ אלקטרוני.

 

נמצא, כי מספר סיבי הקולגן היה נמוך יותר באופן מובהק בדגימות הלחמית שטופלו עם latanoprost לעומת אלה שטופלו עם timolol, אך ללא הבדל לעומת הביקורות. נוכחות חומר אמורפי הייתה מוגברת בשתי הקבוצות המטופלות לעומת הביקורות, אך הייתה נמוכה יותר בדגימות שטופלו עם latanoprost לעומת העיניים שטופלו עם timolol.

 

על-פי הדיווח, כמות החללים הצלולים אופטית, שאולי מכילים גליקוזאמינוגליקנים, הייתה נמוכה יותר באופן מובהק בשתי קבוצות הטיפול- עם ירידה פחותה בקבוצת ה- latanoprostלעומת timolol. בנוסף, נמצא וויסות-יתר בולט של MMP-1 ו-MMP-3 וצביעה מוגברת במידה בינונית ל-TIMP-2 ול-TIMP-3 בתאי אפיתל ובתאי סרומה תת-אפיתליאלים בעיניים המטופלות עם latanoprost. הסננה בינונית של מקרופאגים ותאי דלקת נצפתה בעיניים שטופלו עם timolol.

 

החוקרים מסכמים ואומרים, כי דגימות הלחמית שטופלו עם  latanoprostהראו ירידה בצפיפות הקולגן בסטרומה והסננה דלקתית פחות בולטת. וויסות היתר של MMP-1 ו-MMP-3 בעיניים שטופלו עם latanoprost עשוי להסביר את ההצטברות המופחתת של המטריקס החוץ-תאי בסטרומת הלחמית. לכן, טיפול עם latanoprost עשוי להיות בעל השפעה עדיפה על התוצאה של ניתוח סינון לגלאוקומה.

 

 

Br J Ophthalmol. 2008 Oct 29

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני