חדשות

גלאוקומה פתוחת זווית מטופלת ולחץ תוך עיני מוגבר קשורים בסיכון למוות על רקע קרדיווסקולרי (מתוך Arch Ophthalmol)

19/03/2008

נתונים חדשים מציעים, כי קיים סיכון מוגבר למוות ולמוות קרדיווסקולרי בקרב חולים שחורים עם גלאוקומה פתוחת זווית (OAG-open-angle glaucoma ) מאובחנת ומטופלת, וכן סיכונים דומים בקרב חולים אלה עם לחץ תוך עיני מוגבר. טיפול עם טימולול היה בעייתי במיוחד, כאשר השימוש בחסמי בטא היה קשור בסיכון מוגבר ב-70% למוות, ובסיכון מוגבר ב-91% לתמותה קרדיווסקולרית.

 

הממצאים הגיעו מה-Barbados Eye Study, מחקר שבדק בעיקר אוכלוסייה שחורה. לדברי החוקרים, בזמן ש-OAG לבדו לא היה קשור בתמותה מוגברת, חולים שטופלו בתחילת המחקר נטו לתמותה מוגברת לאחר תשע שנות מעקב, מה שמראה את חשיבות המעקב הצמוד והאיזון ההולם של רמות הלחץ התוך עיני באוכלוסיה זאת ובאוכלוסיות אחרות בסיכון.

 

גלאוקומה- סיבה מובילה לעיוורון

 

החוקרים מציינים, כי OAG, הסוג הנפוץ ביותר של גלאוקומה, שכיח באוכלוסיות ממקור אפריקני. מידע אודות היחסים בין גלאוקומה ומוות יהיו בעלי יתרונות קליניים בנוגע לבריאות הציבור בעיקר באוכלוסיות שחורות, מאחר וקבוצה זאת היא בעלת שיעורים גבוהים יותר של תמותה ממחלות כרוניות, לחץ תוך עיני גבוה יותר, והימצאות/היארעות גבוהה יותר של OAG מאשר אוכלוסיות לבנות.

 

מעט יותר מ-4000 משתתפים, בגיל ממוצע של 58 שנים, הוערכו בין השנים 1987 ו-1992. בתחילת המחקר, 300 משתתפים היו עם גלאוקומה, כולל 141 שהיו מאובחנים ומטופלים. לאחר תשע שנות מעקב, 764 מהמשתתפים מתו.

 

במודל רב משתני מתוקנן, נמצא כי OAG לא היה קשור בתמותה קרדיווסקולרית או תמותה מכלל הסיבות. הסיכון למוות, עם זאת, היה גבוה יותר משמעותית בחולים שאובחנו וטופלו ל-OAG, כאשר סיכון נצפה בעיקר באלה שטופלו עם טימולול.

 

לדברי החוקרים, קרוב ל-60% מהחולים שנטלו תרופות בתחילת המחקר להפחתת הלחץ התוך עיני לקחו טימולול, לבד או בשילוב. לדבריהם, הממצאים מוגבלים על ידי האופי התצפיתי של המחקר ודורשים מחקר נוסף. מחקרים נוספים יכולים לספק תשובות דפיניטיביות יותר בנוגע לכדאיות של הפסקת תרופות מסוימות או השימוש בטיפול אלטרנטיבי ללחץ תוך עיני מוגבר.

 

לסיום, מוסיפים החוקרים ואומרים, כי בזמן שתופעות לוואי של חסמי בטא כגון טימולול עשויות לתרום למוות מוקדם, הקשר שלו לתמותה יכול להיות מרקר לטיפול ארוך יותר ו/או לגלאוקומה מתקדמת יותר, יותר מאשר עקב התרופות עצמן.

 

 

Arch Ophthalmol. 2008;126:365-370

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני